Sağlık

Vitamin Haplarının Zararları Var mıdır?

Okuyucu Puanımız
[Kullanıcı: 0 Puanı: 0]

vitamin-haplari-zararli-mi

Vitamin hapları çoğu kişinin güvenini kazanmış olmasına rağmen vitamin hapları kilo aldırır , vitamin hapları zararlı gibi sorular duymuyor değiliz… Bugün bir vitaminin ya da mineralin ne zaman zararlı olabileceğine ve neden ortada korktuğunuz gibi bir senaryo olmadığına bakmak istiyoruz.

Vitamin Nedir?

İlk olarak vitamin ve minerallerin ne olduğuna bakalım. Vitamin ve mineraller mikro besinlerdir. Vücudunuzda kan oluşumunun düzenlenmesinden, immün sisteminin korunmasına; yağ yakımınıza yardımcı olan hücrelerin çalışmasından, hormonlarınızın normal fonksiyonlarının korunmasına kadar birçok metabolik sürece dahil olurlar. Vitaminler makro besin dediğimiz protein, yağ ve mineral üçlüsünün de vücutta işlenilip kullanılmasına yardımcı olurlar.

Vitaminler, doğal olarak meyvelerde, sebzelerde, etlerde, süt ürünlerinde; kısacası bütün yiyeceklerde bulunurlar. Yediğiniz her bir yiyecekte farklı miktarlarda, farklı vitaminler bulunmaktadır. Aynı durum mineraller için de geçerlidir.

Vitamin Hapları Ne İşe Yarar?

Günlük yaşamsal faaliyetlerinizde kullanmak için vücudunuz vitaminleri doğal beslenme yolu ile alamadığı zaman, vitamin hapları size destek olabilir.

vitamin-haplari-zararli-mi

Her gün dengeli bir şekilde beslenmek mümkün olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda bir süre sonra bağışıklık sisteminizin iyi çalışmadığını fark edebilirsiniz. Bazen aşırı yorgunluk, hormonal bozukluklar, kırmızı kan hücrelerinde azalmaya bağlı kan rahatsızlıkları, ciltte solgunluk, saç ve tırnaklarda dökülme ve kırılmalar, vitamin eksikliğine bağlı gelişebilmektedir. Yeterli beslenemediğiniz dönemler bu gibi belirtiler ile size hangi vitaminlerin vücudunuzda azaldığını belirtebilirler.

Saç, cilt ve tırnak problemlerinin önlenmesinde ve hafiflemesinde size yardımcı olabilecek vitaminleri like tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Vitamin hapları, yediğiniz yiyeceklerdeki vitaminlerin ayrıştırılmış saf halleridir. Vücudunuz normalde bir yiyeceği, vitaminlerine kadar ayrıştırana dek birçok işlemden geçirir. Tüm bu sürecin sonunda ise makro ve mikro besinler açığa çıkar. Yararlanabileceğiniz tüm besinleri vücudunuz toplar ve metabolik faaliyetlerine katar. Bu besinlerden vitaminler, yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok metabolik faaliyette yer alır. Vücudunuzun bu sürece gelene kadarki ayrıştırmalarına gerek kalmadan direkt vitamin alabilmesini sağlayabilmek için vitamin hapları iyi bir seçenektir.

vitamin-haplari-zararli-mi

Ayrıca vitamin hapları sizi fazla kalori almadan vitamin alabilmeye teşvik eder. Özellikle diyet dönemlerinde ve hamilelikte fazla kilo almamaya çalışırken (doktorunuza danışarak) vitamin hapı kullanmak, vitamin alabilmek için fazladan kalori almanıza sebep olacak yiyecekleri tüketmenize engel olur. Tam da bu noktada vitamin hapları kilo aldırır mı sorusuna kocaman bir hayır demiş oluyoruz.

Hamilelikte vitamin hapları konusu da epey ilgi çekiyor. Bu durum tabii ki hassas bir durum. Mutlaka doktor kontrolü ile eksiğini kan testlerinde belirlediğiniz vitaminleri destek için vitamin haplarına başvurabilirsiniz.

Enerji Veren Vitamin Hapları

vitamin-haplari-zararli-mi

Birçok vitamin enerji metabolizmanız açısından da oldukça önemlidir. Özellikle b grubu vitaminleri enerji ihtiyacınızı karşılamanıza, yorgunluk hissinizin azalmasına yardımcı olur. Yoğun iş temposunda olduğunuzda, koşuşturma içerisinde yetersiz beslendiğiniz günlerde, enerji ihtiyacınızı karşılamak, enerjinizi uzun süre korumak ve hızlıca toparlanmak için vitamin hapları kullanabilirsiniz.

Enerji ihtiyacınızın karşılanmasına yardımcı olacak vitaminleri linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Metabolizmanızın düzgün çalışması, beyin, kalp ve damar fonksiyonlarınızın korunması, bağışıklığınızın güçlenmesi, makro besinlerden yararlanımınızın artması için; kısacası genel sağlığınız için vitamin hapları zararlı değil aksine oldukça yararlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün