Diyet & Fitness

Plate Front Raise Hareketinin Doğru Formda Yapılışını Uzmanına Sorduk

Okuyucu Puanımız
[Kullanıcı: 0 Puanı: 0]

Plate Front Raise hareketinin doğru formda yapılışını antrenör Anıl Yarar’a sorduk.

Plate Front Raise Hareketi ile Hangi Kaslar Çalışır?

Bu egzersiz ile omuz bölgesinin anterior(ön) ve middle(orta) kaslarını çalıştırabilirsiniz. Egzersizi yaparken dirseklerinizi hafif bükerek yapmalısınız aksi takdirde dirseklerinizi çok büktüğünüzde biceps kaslarınızı da devreye sokarsınız. Hareketin dinamiğinde Humerus’un fleksiyonu mevcut; bu yüzden pectoralis major de hatrı sayılır bir şekilde çalışmaktadır.

Yavaş ve kontrollü bir şekilde ağırlığı yere paralel olacak şekilde ya da omuz hizasına gelecek şekilde kaldırmalısınız ve kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönmelisiniz.

Ağırlığı kaldırırken sallanmamalısınız; aksi takdirde egzersizin omuz bölgesindeki etkisini azaltırsınız ve egzersizden alacağınız verimi de düşürürsünüz.

Egzersiz esnasında ağırlığı indirirken omuzlarınız öne gelmemeli ve üst gövdeniz bükülmemeli. Eğer bükülüyorsa bilin ki o ağırlık sizin için fazla! Sakin olun ve ağırlığı düşürün.

Maksimal ağırlığını kullanmak yerine maksimalinin %40 şiddetinde daha verimli çalışabilirsiniz.

Omuz bölgesi, sakatlıkların en çok yaşandığı bölgedir. Bu yüzden bu egzersizi yaparken aşırı kilolardan kaçınmalı ve hareket formunuzu bozmamaya özen göstermelisiniz.
Bu egzersizde alternatif olarak; Dummbell, Barbell ve Cable kullanabilirsiniz. Dumbell ile alternative front raise de yapabilirsiniz.

Anıl Yarar Kimdir?

Küçük yaşlarından itibaren birçok spor ile uğraşan Yarar, Kickboks ve Muay Thai branşlarında uzmanlaşmıştır. 2009 yılından beri profesyonel olarak fitness eğitmenliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün