Yaşam Tarzı

Model Barbara Fialho’nun Antrenörü Neden Tüm Kadınların Ağırlık Antrenmanı Yapması Gerektiğini Açıklıyor

Okuyucu Puanımız
[Kullanıcı: 0 Puanı: 0]

Amacınız ne olursa olsun ağırlık antrenmanlarının fitness rutininizde bir yeri olmalı…

Her Victoria’s Secret şovu öncesi sosyal medya #trainlikeanAngel hashtagi ile dolup taşıyor. Victoria’s Secret da modellerinin antrenmanlarını medya ile sıklıkla paylaşıyor. Bir kişinin görüntüsünün o kişi ile ilgili sağlık ve fitness bilgilerini %100 doğru vermediğini biliyor olsak da kabul edelim: meleklerin görüntüleri pek de tartışmaya açık bir konu değil… Bu düzgün ve sıkı vücut şekillerinin beslenme ve spor ile şekillendiğini biliyoruz ve dokunmamız gereken önemli nokta ise VS modellerinin çoğunun antrenmanlarında ağırlık çalışıyor olması. Barbara Fialho da bu modellerden biri.

Ben Bruno, ünlülerin antrenörü olarak biliniyor. Barbara Fialho’nun da antrenörü Ben Bruno. Modelin antrenman videolarını Instagram’ında paylaşan Ben Bruno, Barbara Fialho’nun antrenmanlarının %70’inin ağırlık çalışmalarından %30’nun ise kardiyodan oluştuğunu belirtiyor. Ağırlık antrenmanlarının kadınlarda erkeksi bir görüntüye sebep olduğunu düşünenlerdenseniz Barbara Fialho bu antrenman düzeniyle tabuları yıkan isim oluyor!

SELF, Bruno ile kadınların ağırlık antrenmanları ve erkeksi görüntü konularını konuşmuş. Biz de sizinle paylaşmak istedik.

Başta söylememiz gerekiyor: kadınlarda kaslı bir fiziğin yanlış olan hiçbir yanı yok.  

Barbara Fialho (@barbarafialho1) dominates the endless rope, one of my favorite conditioning tools. In terms of programming, we typically do it near the end of the workout as part of metabolic circuit, but it’s also awesome for working the arms and back, and you can adjust the resistance depending on the training effect you want. Most cardio machines smoke your legs, so this is a great option to get your heart rate up while giving your lower body a rest. There are many ways to program it, but we typically do it for reps instead of time, doing 40 reps per set (20 per arm) for 3-4 sets, trying to finish each set in the same amount of time. I like to teach people to treat each rep as if they were doing a unilateral pulldown with full extension at the top of each rep, because the tendency is to “short-arm” it when you’re going for speed. Going as fast as Barbara does takes some serious coordination and control (she’s an amazing jump roper, too), so start slowly and only increase the speed if you can maintain good form and full range of motion. If you lack the shoulder mobility to go straight overhead, just set up a little further back. @victoriasport #trainlikeanangel

A post shared by Ben Bruno (@benbrunotraining) on Dec 13, 2017 at 8:39am PST

Bazı kadınlar kaslı bir görünüme sahip olmak isteyebilir ve bazıları bundan kaçınabilir. İkisi de doğru birer yaklaşımdır. Bir de sadece olduğu görüntüyü koruyup sağlık olmak isteyen kadınlar vardır ki buna da bir şey diyemeyiz. Buradaki en önemli nokta sizin nasıl görünmek istediğiniz, bir başkasının sizi nasıl görmek istediği değil! Fitness amacınız da sizin için nasıl olmalı ise ona göre bir çalışma yapabilirsiniz. Kaslı olmak zorunluluğu yok! ?

Ben Bruno da bir antrenör olarak kendisine göre fitness doğularının olduğunu ancak çalışmalarını ve programlarının kişilerin isteklerine uygun olarak hazırladığını söylüyor.

Fitness hedefleriniz ne olursa olsun, ağırlık antrenmanlarının fitness düzeninizde bir yeri olmalı.

Ağırlık antrenmanları tahmin edemeyeceğiniz kadar sağlığınız için önemli ve yararlıdır. Ağırlık antrenmanlarının faydaları arasında başta; kemik dayanıklılığını arttırmak, yaşa bağlı kas kaybını azaltmak, insülin direncini arttırmak ve metabolizmanızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olmak gelir. Bunun dışında ağırlık antrenmanları sayesinde güç kazanmak, günlük yaşamınızın kolaylaşmasına da yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse, merdiven inip çıkarken daha az yorulursunuz, alışveriş torbalarını taşımak sizin için kolaylaşır ya da küçük çocuğunuzu kucağınızda taşımak eskisinden kolay bir hale gelir. Bu ve bunun gibi birçok eylem kadınların günlük hayatının parçalarıdır ve bazen yardıma gereksinim hissetmeden bunları halledebilmek oldukça zor olabilir…

Barbara Fialho (@barbarafialho1) crushes some single arm split-stance deadlifts on the KBox in preparation for the upcoming Victoria’s Secret Fashion Show. Strong! We do lots of traditional deadlifts and split squats as well, but offsetting the load in one hand is a good change of pace that increases the challenge for the core to resist lateral flexion and rotation. The Kbox is great because of the added eccentric emphasis, but you can also use a dumbbell or kettlebell. #trainlikeanangel @victoriasport

A post shared by Ben Bruno (@benbrunotraining) on Nov 12, 2017 at 9:36am PST

Tüm bu faydaların yanısıra hâlâ ağırlık antrenmanlarını, “erkeksi” bir görünüme neden olmasına inandığı için reddeden birçok kadın var. Oysa bu ağırlık antrenmanının yaptığı bir şey değildir. Gerçek şu ki erkeksi denebilecek bir kas yapısına sahip olabilmek için çok özel bir antrenman ve beslenme programına sahip olmanız ek olarak da genetik yapınız ve vücut hatlarınızın buna yatkın olması gerekir. Eğer güçlenmek istiyor ancak kaslanmak istemiyorsanız ya da sadece vücudunuzun belirli bölgelerinde kaslı bir görünüm istiyorsanız ağırlık antrenmanları sizin için idealdir. Başka bir deyişle, kaslı bir görünümden kaçmak için ağırlık veya güç antrenmanlarından kaçmanız gerekmez…

Ben Bruno, kas gücü kazanırken çok fazla kaslanmak istemeyen kadınlar için egzersiz seçimlerinin önemini vurguluyor; bu kişiler için, kalça ve arka bacak çalışmalarını arttırıp üst bacak çalışmalarını azalmak iyi bir seçim olabilir.

Ben Bruno’nun çalıştırdığı kişilerin çoğunun antrenmanı ağırlık odaklı ancak kardiyo çalışmaları da yapıyorlar. Bruno, iki antrenman şeklinin de önemli olduğunu söylüyor.

Big congrats to @barbarafialho1 for crushing it at the Victoria’s Secret fashion show. Hard work pays off! A lot of women who want to have a body like Barbara steer clear of weights out of fear of bulking up, but I want you to know that 70% of Barbara’s routine is comprised on heavy strength-based circuits consisting of deadlift variations, hip thrusts, sleds, chin-up variations, and core work. The other 30% is a mix of high-intensity interval cardio on the ski erg, endless rope, and Airdyne bike mixed in with some lower-intensity cardio in the form of hiking outside in the sunshine. The analogy I like to use is to think of strength training as the entree and cardio as the side dish. If you’re a woman who is hesitant to strength train, or if you’re a trainer who works with women, I hope Barbara can serve as inspiration to get out there and get STRONG!

A post shared by Ben Bruno (@benbrunotraining) on Nov 28, 2017 at 7:45am PST

Bruno, Barbara Fialho’nun antrenmanlarından birini Instagrama post olarak eklerken belirtmiş: Barbara’nın antrenmanlarının %70’i ağırlık, %30’u HIIT(yüksek yoğunluklu interval kardiyo) odaklı. Ben Bruno ağırlık antrenmanlarına ana yemek, kardiyoya da meze ya da garnitür olarak bakıyor. Sadece et yemeği güzel bir öğün olarak görmeyen Bruno, etin yanındaki sebzeleri kadiyo antrenmanları ile benzeştiriyor. Ve sebzelerin de oldukça önemli olduğunu söylüyor. Kardiyovasküler egzersizlerin kalp sağlığını korumak, kan akışını düzenlemek ve kalori yakmak için önemli olduğunu ekliyor.

Ayrıca ağırlık antrenmanlarının da kardiyo görevi gördüğünü belirten Bruno bunu gösterebilmek için çalışmalar sırasında kişilere kalp atışlarını gösterebilmek için ekg monitörü de kullanıyor.

Bruno, güçlü olmanın yaşamınıza yardımının dokunacağını bu yüzden herkesin ağırlık antrenmanı yapması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: SELF

Kate Upton Özgüveninin Sebebini Açıkladı: Ağırlık Antrenmanları!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün