Beslenme

Kas Ağrılarını Bir Anda Bitirecek Piyasadaki En İyi 6 Glutamin

Okuyucu Puanımız
[Kullanıcı: 0 Puanı: 0]

en-iyi-glutamin-hangisi

Yoğun antrenman yapıyorsanız kas ağrısı ne demek en iyi siz bilirsiniz. Glutamin, bu ağrıların yoğun olduğu ve sık sık antrenman yapmanız gereken zamanlarda size en çok yardımcı olacak supplementtir. Nedenini biliyor musunuz?

Glutamin iki açıdan vücut için oldukça yararlıdır. Kas geliştirme ile uğraşıyorsanız, lösinin kas büyütme etkisini arttırmak; kas onarımını hızlandırmak için az karbonhidratlı diyet yapıyor olmanıza rağmen yeterli glikojeni depolamak. Glutaminin bu iki önemli faydası size daha hızlı kas gelişimini daha az kas ağrısı ve yorgunluk ile sağlamanıza yardımcı olur.

Glutamin nedir sorusunu daha detaylı açıklamadan önce sizinle piyasadaki en iyi 5 glutamini paylaşmak istiyoruz.

En İyi 6 Glutamin

1. Scitec L-Glutamine Powder

en-iyi-glutamin-hangisi

Scitec L-Glutamine Powder 600 Gram, ürün %100 saf l-glutamineden oluşur. İlave bir içeriği yoktur. Her servisinde 6 gram glutamin bulunur. Servis sayısı 100 olduğu için uzun ömürlü kullanımı vardır. Servis başı ürün fiyatı 1,29 TL’dir.

2. Weider Glutamine

en-iyi-glutamin-hangisi

Weider Glutamine 400 Gram, Kyowa patentli öncü glutamin ham maddesini içerir. 1 kutuda 80 servis bulunmaktadır. Her serviste 5 gram glutamin ve 5 gram protein içerir. Servis başı ürün fiyatı 3,11 TL’dir.

3. Supplementler.com Glutamine

en-iyi-glutamin-hangisi

Supplementler.com Glutamine 300 gram, GMP (İyi Üretim Uygulamaları) kapsamında sıkı denetime tabî tutularak Avrupa’nın en modern tesislerinde yüksek kaliteli ham madde kullanılarak üretilen %100 saf glutamin içermektedir. Servis başı ürün fiyatı 0,98 TL’dir.

4. Optimum Glutamine Powder

en-iyi-glutamin-hangisi

Optimum Glutamine Powder 630 Gram, bir kutuda 120 servis içermesi ile en çok tercih edilen glutaminlerden biridir. Servis başına 5 gram saf glutamin içerir. Servis başı fiyatı 1,17 TL’dir.

5. Hardline Glutapure

en-iyi-glutamin-hangisi

Hardline Glutapure 500 Gram, uzun emilime sahip %100 saf glutaminden oluşur. 1 kutuda 100 servis içerir. Her serviste 5 gram glutamin ve 5 gram protein içerir. Hardline bir Türk gıda takviyesi markasıdır. Ürünün servis başı fiyatı 0,99 TL’dir.

6. Nutrade L-Glutamine

en-iyi-glutamin-hangisi

Nutrade L-Glutamine 700 Gram, çilek aromalı bir üründür. 100 servisten oluşur ve servis başına5 gram glutamin içerir. Ek olarak piperine ve zeytin yaprağı ekstresi ile yararlanımı arttırır. Servis başı ürün fiyatı 1,40 TL’dir.

Glutamin Nedir?

Glutamin bir çeşit amino asittir. Kaslarınızda bulunan amino asitlerin %60’ı glutaminden oluşur. Bu noktada vücudunuz için oldukça tanıdık ve önemli olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz. Glutamin, bağışıklığınızın güçlenmesinden yorgunluk hissinizin azalmasına kadar birçok noktada vücudunuzda görev alır. Vücut geliştiricilerin sık sık tercih ettiği bir takviyedir.

Glutamin Ne İşe Yarar?

Özellikle kas ağrılarının ve yorgunluk hissinin giderilmesi ile öne çıkan bu takviye, kas gelişimi açısından da faydalıdır.

Öncelikle kas ağrılarına olan etkisini açıklayalım. Araştırmacılar, kas gelişimini arttırmak ancak fazla kaloriyi kısmak için yapılan az karbonhidratlı diyetlerin enerji üretiminde glutaminin oynadığı rolü fark etmişlerdir. Enerji için kullanılan glikojenlerin hızla antrenman esnasında tüketildiği görülmüştür. Bu noktada glutamin kullanıldığında, glikojen depolanmasını destekliyorsunuz. Antrenman sonrası tükenmişlik, enerjisizlik ve ağrılarda glutaminin sağladığı hızlı glikojen ile toparlanma süreciniz kısalıyor. Bir sonraki antrenmana kaslarınız daha hızlı hazır hâle geliyor.

en-iyi-glutamin-hangisi

İkinci fayda ise glutaminin lösin üzerindeki etkisidir. Bildiğiniz gibi BCAA supplementinin bir amino asidi olan lösin kas gelişimini en iyi tetikleyen amino asitlerdendir. Glutamin ise lösin ile bir araya geldiğinden lösinden aldığınız faydayı arttırabilir. Yani direkt olarak kas gelişimini başlatmasa da kas gelişimi için elzem amino asitlerin daha çok etkili olmasını sağlar.

Glutamin faydaları hakkında hızlı bir anlatım yaptık. Peki glutamin nasıl kullanılır biliyor musunuz?

Glutamin Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Spor sırasında kaybedeceğiniz glikojen depolarınızı hızlı bir şekilde doldurabilmek için antrenmandan hemen önce kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca vücudun dinlenme ve toparlanma anı olan uyku sürecinde kasların hızlı onarımı için gece yatmadan da kullanılabilir.

en-iyi-glutamin-hangisi

Glutaminler genel olarak aromasız üretilirler bu nedenle aromalı diğer içecekler ve protein shakeler ile karıştırmak kolaydır. Dilediğiniz shake ve takviye ile kullanabilirsiniz. Biz protein shake ve BCAA destekleri ile iyi bir kombinasyon alacaklarını söyleyelim.

Glutamin Kilo Aldırır mı?

Glutamin ile kazanacağınız glikojen size kilo yapmayacaktır. Bu konuda korkmanıza gerek yok. Akasine daha çok ve daha kolay antrenman yaparak daha çok kalori yakmanızı dolaylı bir şekilde sağlamış olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
ankara travesti sakarya travesti tmgd