Sağlık

Erken Boşalmayı Önlemek İçin Bu Yiyecekleri Beslenme Listenize Ekleyin!

Okuyucu Puanımız
[Kullanıcı: 0 Puanı: 0]

Erken Boşalma Nedir?

Boşalma, spermin vücuttan salınmasıdır. Erken boşalma ise, bir erkeğin cinsel ilişki sırasında eşinin istediğinden daha erken boşaldığında meydana gelmiş olur. Erken boşalma yaygın bir cinsel şikayettir. Tahminler değişkenlik göstermekle birlikte her 3 erkekten 1’i, bu problemi bir süre yaşadığını belirtmektedir.

Nadiren olduğu sürece, endişe nedeni değildir. Ancak, aşağıdaki durumlarda erken boşalma teşhisi konulabilir:

 • Daima ilişkinin ilk dakikası içinde boşalmak.
 • Her zaman veya neredeyse hep cinsel ilişki sırasında boşalmayı geciktirememek.
 • Kendinizi yılmış ve sıkıntılı hissetmek ve bunun sonucunda cinsel yakınlıktan uzak durmak.

Bir ilişki güzel bir şey olabilir ama bazen insanın hayatına yıkım ve kalp kırıklığını getirebilir. Bazı ilişkiler basitçe iki tarafın birbirleri için bir anlam ifade etmediği için bazıları ise, belki de bir defa meydana gelen ve önlenebilecek sorunlar nedeniyle sona erebilir.

Cinsel bozukluklar, ilişkide sorunların ortaya çıkmasına neden olan yaygın bir konudur. Bu; erektil disfonksiyon, libido eksikliği ve tabii ki erken boşalma gibi bozuklukları içermektedir.

Hatta, Kuzey Carolina Üniversitesi Üroloji Bölümü tarafından yapılan bir araştırma çalışması, küresel erkek nüfusunun %30’una tıbbi olarak erken boşalma teşhisi konabileceği (veya olabileceği) sonucuna varmıştır. Erken boşalmanın, erkeklerin cinsel ilişkiye girme sayısının %50’sinden fazlasında tarafların tam olarak tatmin olmadan erkeğin boşalmasına neden olan bir koşul olarak sınıflandırıldığını açıklamaya devam etmektedir. (1)

Erken boşalma sorunu, ilk başta küçük bir problem gibi görünse de bu cinsel bozukluğun, semptomlarını sürekli yaşayan erkeklerin hayatında bir endişe haline gelebilir. Yeni İngiltere Araştırma Enstitüleri, 2008 yılında bu durumun erkeklerin yaşamları üzerindeki etkisini belirlemek için gözlemsel bir çalışma gerçekleştirmiştir. Bu çalışmada; erken boşalma semptomlarını yaşayan erkeklerin, yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkileyebilecek belirli olumsuz psikolojik özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Erkeklerin bu semptomları yaşadıklarında gelişme eğilimindeki olumsuz psikolojik özellikleri; depresyon, sıkıntı ve endişe belirtileridir. Bu olumsuz etkilerin eşlik ettiği durumun, erkeğin eşiyle olan ilişkisi üzerinde de olumsuz bir etkisi olduğu bildirilmiştir. (2)

Erken Boşalma Belirtileri

erken-bosalma-onleyici-yiyecekler

Erken boşalmanın ana belirtisi, penetrasyon gerçekleşmesi sonrası ilk bir dakikadan daha fazla boşalmayı geciktirememe olanaksızlığına sahip olmaktadır. Bununla birlikte bu problem, tüm cinsel durumlarda ve hatta mastürbasyon sırasında bile ortaya çıkabilir.

Erken boşalma şu şekilde sınıflandırılabilir:

 • Yaşam boyu (birincil): Yaşam boyu erken boşalma, ilk cinsel karşılaşmanızla başlayan zamanın neredeyse tamamında ya da hepsinde gerçekleşmesi durumudur
 • Sonradan edinilen (ikincil): Sonradan edinilmiş erken boşalma, boşalma problemleri olmadan önceki cinsel deneyimlerinizden sonra gelişen durumdur.

Bu sınıflandırma sonrası birçok erkek erken boşalma belirtileri olduğunu düşünebilir ancak belirtiler, erken boşalma için tanısal kriterleri karşılamaz. Bunun yerine bu erkekler, normal boşalma dönemlerinin yanı sıra hızlı boşalma dönemlerini içeren doğal değişken erken boşalma değerine sahip olabilir.

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalmanın kesin nedeni bilinmemektedir. Bir zamanlar nedeninin sadece psikolojik olduğu düşünülmüş olsa da günümüzde doktorlar, erken boşalma sebeplerinin psikolojik ve biyolojik faktörlerin karmaşık bir etkileşiminden kaynaklandığını bilmektedir.

Psikolojik Nedenler

Erken boşalmada rol oynayabilecek psikolojik faktörler şunlardır:

 • Erken cinsel deneyimler
 • Cinsel istismar
 • Zayıf vücut görüntüsü
 • Depresyon
 • Erken boşalma hakkında endişelenmek
 • Cinsel ilişkilerde acele etme eğiliminizi artıran suçluluk duygusu

Rol oynayabilen diğer faktörler ise aşağıdaki gibidir:

 • Erektil disfonksiyon: Cinsel ilişki sırasında ereksiyon elde etme veya koruma konusunda endişeli olan erkekler, değiştirmesi zor olabilen boşalmak için acele etme kalıbını oluşmasına neden olabilir.
 • Kaygı/Endişe: Erken boşalma olan birçok erkekte, özellikle cinsel performans ya da diğer konularla ilgili kaygı/endişe sorunları vardır.
 • İlişki Problemleri: Eğer daha önceleri başka partnerler ile erken boşalmanın nadiren gerçekleştiği veya hiç gerçekleşmediği tatmin edici cinsel ilişkide bulunduysanız, mevcut partnerinizle aranızdaki kişiler arası sorunların erken boşalma problemine katkıda bulunması muhtemeldir.

Biyolojik Nedenler

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi biyolojik faktör erken boşalmaya katkıda bulunabilir:

 • Anormal hormon düzeyleri
 • Nörotransmiterler denilen anormal beyin kimyasalları seviyeleri
 • Prostat veya üretranın, enflamasyonu ve enfeksiyonu
 • Kalıtsal özellikler

Risk Faktörleri

Çeşitli faktörler, erken boşalma riskini artırabilir ve bunlar şu şekildedir:

 • Erektil disfonksiyon: Eğer ara sıra veya sürekli olarak ereksiyon olmada ya da o hali korumada sorun yaşıyorsanız, erken boşalma riski altında olabilirsiniz. Ereksiyonunuzu kaybetme korkusu, cinsel ilişkilerde bilinçli ya da bilinçsiz olarak acele etmenize neden olabilir.
 • Stres: Hayatınızın herhangi bir yerindeki duygusal ya da zihinsel baskı; erken boşalma üzerinde ve cinsel ilişki sırasında rahatlama ile odaklanma yeteneğinizi sınırlayan bir rol oynayabilir.

Komplikasyonlar

Erken boşalma, aşağıda yer alan durumlar gibi kişisel yaşamınızda sorunlara neden olabilir:

 • Stres ve ilişki sorunları: Erken boşalmanın yaygın bir komplikasyonu ilişki stresidir.
 • Doğurganlık sorunları: Erken boşalmak, eğer boşalma intravajinal olarak gerçekleşmezse bebek sahibi olmaya çalışan çiftler için zaman zaman döllenmeyi zorlaştırabilir.

Erken Boşalmayı Önleyen Besinler

Bir erkeğin erken boşalma tedavisi için izleyebileceği birçok yol vardır. Bu durum tıbbi bir durum olarak sınıflandırıldığından dolayı problem ile ilgili ek miktarda ilaç ve tedavi yöntemi de keşfedimiş ve uygulamaya koyulmuştur. Bu yöntemler; özel egzersizler, davranış teknikleri, danışmanlık veya Dapoxetin, Silodosin ve Modafinil gibi belirli ilaçları içerebilir. Ne yazık ki, tıbbi tedavi yöntemlerinden bazıları (ilaçların daha spesifik olması), istenmeyen yan etkilere neden olabilir. (3)

Neyse ki tabiat ana; bir kez daha erkeklere, bu cinsel bozukluğun belirtilerine karşı savaşmalarına yardımcı olacak doğal bir çözüm sağlamıştır.

Ayrıca erken boşalma sorununa yardımcı olabilecek testosteron artırıcı tribulus ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz!

Şimdi gelin birlikte; erken boşalma ile mücadele etmeye yardımcı en iyi 5 sebze, meyve ve yiyeceğe bir göz atalım.

1. Ispanak

erken-bosalma-onleyici-yiyecekler

Safat’ta Kuveyt Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma; beklenenden daha erken boşalan erkeklerin yeterli miktarda cinsel uyarılmadan sonra boşalan erkeklerden daha düşük magnezyum seviyelerine sahip oldukları sonucuna varmıştır. (4)

Bu nedenle magnezyum, boşalmalarda önemli bir rol oynar ve bu mineralin eksikliği erkeklerin erken boşalma semptomları yaşamalarına neden olabilir. Bir bardak pişmiş ıspanak, önerilen günlük magnezyum alımının %39’unu içermektedir. Bu, en yüksek magnezyum seviyelerine sahip olan gıdalardan biridir. Magnezyum alımınızı artırmak için ıspanağı, mutlaka beslenme düzeninizin bir parçası haline getirin. Bu, karşılaştığınız bazı belirtilerde bir rahatlama yaşamanıza yardımcı olabilir. Ispanak ayrıca K vitamini, A vitamini, manganez, folat ve insan sağlığına faydalı diğer çeşitli besinleri içermektedir. (5)

2. Hindi

erken-bosalma-onleyici-yiyecekler

Mayo Klinik, erken boşalmaya neden olan en yaygın psikolojik faktörlerden birinin depresyon olduğunu belirtmektedir. (6)

Depresyon milyonlarca erkeği etkiler ve ayrıca diğer cinsel bozuklukların semptomlarının gelişmesine neden olabilir. Depresyon çok sayıda belirtiye neden olur ve beyindeki serotonin seviyeleri azaldıkça kötüleşir.

Bir araştırma, triptofan tükenmesi ve düşük serotonin seviyeleri arasında bir bağlantı olduğunu bildirmiştir. Triptofan, beyinde mevcut olan serotonin miktarını artırmaya yardımcı olan belirli proteinlerin üretimini destekleyen bir amino asit türüdür. Hindi, en iyi triptofan kaynaklarından biridir. Bu nedenle, daha fazla hindi tüketmek serotonin düzeylerini artırmaya ve erken boşalma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. (7)

3. İstiridye

erken-bosalma-onleyici-yiyecekler

Depresyon ve kaygılanma sık sık birbiriyle ilişkilendirilirken, her zaman aynı anda oluşmazlar. Bir kişiye depresyon teşhisi koyulmadan da kaygı belirtilerini yaşayabilir. Kaygı, her iki taraf da tatmin olmadan önce boşalmaya neden olabilecek faktörlerden biridir.

2011 yılında, Pfeiffer Tedavi Merkezi; düşük çinko seviyelerini, kaygı probleminin vücutta daha egemen hale gelmesiyle ilişkilendirmiştir. (8)

İstiridyeler çeşitli besin maddeleri bakımından zengindir, ancak çinko içeriği konusunda oldukça popülerdirler. Daha fazla istiridye tüketmek, bir erkeğin yaşadığı semptomların bir kısmını hafifletebilecek çinko seviyelerini artırmaya yardımcı olacaktır. Çinko içeriğine ek olarak istiridye, erkeğin cinsel dürtüsünü oldukça hızlı bir şekilde artırmak için de mükemmel bir kaynaktır.

4. Karpuz

erken-bosalma-onleyici-yiyecekler

Erken boşalma bazen, erektil disfonksiyon olarak bilinen başka bir cinsel bozuklukla birlikte meydana gelir. Hatta erektil disfonksiyon, erken boşalma semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir.

Karpuz, damar genişlemesini artıran ve penise daha fazla kan akışı sağlamaya yardımcı ve bir grup antioksidan olan çok fazla bitkisel gıda içerir.

Daha fazla karpuz yiyerek, erektil disfonksiyon problemini doğal bir ilaç ile tedavi edilebilirsiniz. Bu da erkeklere, erken boşalmanın yol açtığı semptomları gidermesinde yardımcı olabilir.

5. Badem

erken-bosalma-onleyici-yiyecekler

Serbest radikaller vücutta sıklıkla oluşur ve pelvik kasların zayıflamasına neden olabilir. Bu durum gerçekleştiğinde, cinsel bozukluğun belirtileri kötüleşebilir ve erkeklerin eskisinden daha erken boşalmasına sebep olabilir.

Serbest radikal hasarına karşı savaşmak için en iyi vitaminlerden biri, güçlü bir antioksidan olan E vitaminidir. Dr. Axe’ye göre; badem, yüksek miktarda E vitamini içerir ve bu besinin tüketilmesi, hormonların dengelenmesine ve görüşün iyileşmesine yardımcı olacaktır. (9)

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Cinsel ilişkilerin çoğunda beklediğinizden daha erken boşalıyorsanız doktorunuzla konuşun. Genellikle erkekler, cinsel sağlık kaygılarını tartışmaktan utanmaktadır ancak bunun, sizi doktorunuzla konuşmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Çünkü, erken boşalma yaygın ve tedavi edilebilir bir sorundur.

Hatta bazı erkekler için doktorla konuşmak, erken boşalma endişelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sonuç

Erkeklerin cinsel aktivite esnasında boşalma süresinde gecikmeye yardımcı olan tıbbi tedaviler mevcut olsa da bu tedavi seçeneklerinin, erkek kullanıcılar için rahatsızlık veren yan etkileri olabilir.

Dolayısıyla erken boşalmaya çözüm için bu tıbbi tedavi yöntemleri yerine, bu cinsel bozukluğa karşı savaşan sağlıklı yiyeceklere ve meyvelere yönelmek genellikle daha iyi bir seçim olmaktadır.

Erken boşalmanın; doğal bileşen kombinasyonu ile tedavi edilmesine yardımcı olan “testosteron artırıcı (tribulus)” bir gıda takviyesi ile paylaştığımız tavsiyelerin birleştirilmesi, erkeklerin cinsel ilişkide geç boşalma ve daha fazla zevk yaşamalarına yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün