Sağlık

Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Okuyucu Puanımız
[Kullanıcı: 0 Puanı: 0]

cinko-eksikligi-belirtileri

Çinko Eksikliği Nedir?

Çinko, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmak ve hücre üretmek için kullandığı bir mineraldir. Yaraları iyileştirmek ve tüm hücrelerinizdeki genetik planı taşıyan DNA’yı oluşturmak için çinko oldukça önemlidir. Diyetinizde yeterince çinko alamıyorsanız, saç dökülmesi, uyanamama ve tat ile koku hissinde azalma gibi yan etkilere sahip olabilirsiniz.(1) Çinko eksikliği nadir görülen bir problem olmasına rağmen bazı insanları hala olumsuz etkilemektedir.

Çinko Eksikliği Belirtileri

cinko-eksikliği

Çinko, vücudunuzda hücre yapımında ve bağışıklık fonksiyonlarında kullanılır. Çinko eksikliği neden olur ve çinko eksikliği nelere yol açar soruları sıklıkla sorulmaktadır. Çinko hakkında öğrenilmesi gereken çok daha fazla şey olmasına rağmen şuan için büyüme, cinsel gelişim ve üremenin önemli bir parçası olduğu bilinmektedir.(1) Çinko eksikliği problemine sahip olduğunuzda, vücudunuz sağlıklı ve yeni hücreler üretemez. Bu durum aşağıdaki semptomlara yol açar:

 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İyileşmeyen yaralar
 • Sürekli uyku hali
 • Koku ve tat hissinde azalma
 • İshal
 • İştah kaybı
 • Ciltte açık yaralar

Çinko Eksikliği İçin Risk Faktörleri

cocuklarda-cinko-eksikligi

Hamileyseniz ve çinko eksikliğiniz varsa, bebeğiniz rahminizde düzgün bir şekilde gelişmekte sorunlar yaşayabilir. Eğer hamile değilseniz fakat hamile kalmak istiyorsanız vücutta çinko eksikliği bunu zorlaştırabilir.(2) Çinko eksikliği erkekleri de etkilemektedir. Çünkü bu eksiklik erkeklerde iktidarsızlığa yol açabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde en yüksek çinko eksikliğine sahip insanlar anne sütü ile beslenen bebekler ve yaşlı yetişkinlerdir. Bebeklerde çinko eksikliği oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Gebe kadınların her zamankinden daha fazla çinkoya ihtiyacı vardır çünkü vücuttaki çinko gelişmekte olan bebeğe yardım etmek için gereklidir.(2) Sürekli alkol tüketen insanlar da eksiklik riski altındadır. Bazı araştırmalar, alkolün vücudunuzun çinkoyu sindirmesini zorlaştırdığını göstermektedir.

Çinko Eksikliğinin Teşhis Edilmesi

cinko-eksikligi-semptomlari

Çinko, vücudunuzdaki hücreler arasında eser miktarlarda dağılır, bu da basit bir kan testi ile çinko eksikliğini tespit etmeyi zorlaştırır.(1) Doktorunuz çinko eksikliğinden şüphelenirse, çinko eksikliği testi uygulaması ve doğru bir teşhis için kan plazmasını test etmesi gerekir. Çinko eksikliği için yapılan diğer testler arasında, çinko içeriğini ölçmek için bir idrar testi ve saç tellerinin analizi yer alır.

Çinko Eksikliği Tedavisi

Bazen çinko eksikliği başka bir durumun belirtisidir. Örneğin, bazı koşullarda vücudunuz çinkoyu işleyebilir fakat vücuda alınan çinko iyi emilemez. Çinko eksikliği bakır eksikliğine de yol açabilir. Doktorunuz muhtemelen bu olasılıklardan haberdar olacaktır. Eksikliğinizin kökenine ulaşmak için ek testler uygulanabilir. Çinko eksikliğini tedavisinde uygulayabileceğiniz yöntemler ise şunlardır:

Diyet Değişiklikleri

cinko-iceren-besinler

Çinko eksikliği için uzun süreli tedavi, diyetinizi değiştirerek başlar. Peki çinko eksikliği için ne yemeli? Diyet listesi oluştururken aşağıdaki besinlere daha fazla yer verdiğinizden emin olmalısınız:

 • kırmızı et
 • kümes hayvanları
 • tohumlar (chia vb.)
 • buğday ruşeymi
 • yabani pirinç
 • istiridye

Eğer bir vejetaryenseniz, yediğiniz yiyeceklerden ihtiyaç duyduğunuz çinko miktarını elde etmek daha zor olabilir. Alternatif çinko kaynakları olarak kuru fasulye, kaju, bezelye ve badem tüketmeyi deneyebilirsiniz.(1)

Çinko Takviyeleri

cinko-takviyesi

Çinko eksikliğinizi çinko takviyesi ile de hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Çinko birçok multivitamin takviyesinde bulunur. Ayrıca bazı ilaçlarda da çinko bulunmaktadır, ancak hasta değilseniz bu ilaçları doktor tavsiyesi dışında kullanmamalısınız. Bu yüzden mümkün olduğunca sadece çinko içeren takviyeleri satın alabilirsiniz. Vücudunuzdaki çinko miktarını artırmak için takviye kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız. Çünkü çinko, bazı antibiyotikler, artrit ilaçları ve diüretikler ile etkileşime girebilir.(1) Bu yüzden takviyeleri de bir doktor tavsiye ile kullanmanız tüm bu olası risklerin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak diyetinizi çinko açısından zengin gıdalar içerecek şekilde değiştirmek çinko eksikliğini tedavi etmenin en iyi yoludur. Çinko takviyeleri mevcuttur, ancak bazı ilaçları etkileyebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ankara travesti sakarya travesti tmgd